Strona dynamiczna a strona statyczna - zalety, wady, definicja

Poznaj różnicę pomiędzy dwoma typami stron: dynamiczną a statyczną. Praktyczne zestawienie najważniejszych wad i zalet.

Miniaturka

Co to jest strona dynamiczna?

Strona dynamiczna oparta jest o system zarządzania treścią (CMS). Przy wyświetlaniu strony dynamicznej serwer wykonuje kod i nawiązuje połączenie z bazą danych, w której przechowywana jest treść i konfiguracja witryny. Całość jest dostępna do modyfikacji w prostym w obsłudze panelu. Popularne systemy zarządzania treścią, takie jak Wordpress i Joomla, cechują się dużą ilością poradników oraz przyjaznością w obsłudze.

Edytowanie treści w Wordpressie można porównać do obsługi Worda
Edytowanie treści w Wordpressie można porównać do obsługi Worda
CMS ułatwia samodzielną edycję treści oraz dodawanie nowych podstron. Do obsługi nie jest wymagana umiejętność programowania ani modyfikacji kodu. Strona dynamiczna umożliwia wzbogacenie jej o interaktywne elementy, jak np. formularz kontaktowy czy też system logowania. Do popularnych CMSów istnieje duża ilość bezpłatnych pluginów pozwalających na rozszerzenie funkcjonalności na podstawie samego tutoriala.

Wady strony dynamicznej

Strona dynamiczna jest bardziej złożona pod względem wdrożenia i konfiguracji od strony statycznej. CMS wymaga bazy danych oraz hostingu umożliwiającego wykonywanie kodu, przez co strona jest droższa w utrzymaniu. Szacunkowy roczny koszt utrzymania prostej strony dynamicznej wynosi około 200zł, przy czym szczegółowa kwota różni się w zależności od oferty hostingowej. Silnie zalecane jest regularne aktualizowanie CMSa, ponieważ korzystanie z przestarzałej wersji naraża naszą stronę na włamania.

Co to jest strona statyczna?

Strona statyczna nie posiada systemu zarządzania treścią. Stworzona jest zazwyczaj w oparciu o czysty kod HTML, dzięki czemu zadaniem serwera jest jedynie wyświetlić gotowy rezultat. Treść oraz konfiguracja strony przechowywana jest w plikach, eliminując potrzebę dostępu do bazy danych.

Edytowanie kodu HTML
Edytowanie kodu HTML
Wybór strony statycznej przekłada się na niższe koszty utrzymania - dzięki ofertom Netlify czy Github Pages hosting może być w pełni darmowy! Strona statyczna jest również prosta pod względem wdrożenia. Dodatkowo nie musimy się martwić o aktualizacje CMSa - strona zawsze pozostanie bezpieczna, ponieważ nie ma potencjalnego wektoru ataku, jakim jest kod wykonywany po stronie serwera (pod warunkiem hostingu u sprawdzonego dostawcy usług).

Wady strony statycznej

Jako wadę można uznać utrudnioną modyfikację treści - wymagana jest do tego chociaż podstawowa znajomość HTML. Strony statycznej nie wyposażymy w większość interaktywnych elementów. Nie można jej również szybko przerobić na stronę dynamiczną - to stosunkowo czasochłonny proces.

Ze względu na powyższe różnice istotne jest ustalenie celów, jakie ma realizować nasza strona i dokonanie na ich podstawie trafnego wyboru - jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Jaki rodzaj strony wybrać?

Strona statyczna świetnie się sprawdzi, gdy:

  • chcemy aktualizować treść maksymalnie raz na kilka miesięcy, raz na rok
  • nie planujemy założyć bloga ani dodawać nowych podstron
  • chcemy ograniczyć koszty do minimum
  • chcemy jedynie zaznaczyć naszą obecność w Internecie

Jeśli chcemy regularnie aktualizować ofertę, wzbogacać stronę samodzielnie o nowe zdjęcia, czy też rozważamy założenie bloga - w takich sytuacjach powinniśmy sięgnąć po stronę dynamiczną. W tym przypadku korzyści przewyższą dodatkowy koszt realizacji i utrzymania strony.

Możesz śledzić mój blog za pomocą dowolnego RSS czytnika RSS!

Maciej Kaszkowiak


Software Developer @ X-ONE
Zajawkowicz pasjonujący się wieloma tematami: AI, sport, muzyka, podróże, programowanie 🚀

Piszę o rzeczach, które uważam za interesujące, m.in. o sztucznej inteligencji, projektach, programowaniu i podróżach - zobacz wszystkie posty.